Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

EZMOCE KÖY EVİ HİZMETE GİRİYOR...

 

Sevilen Sanatcımız Birol TOPALOĞLU tarafından hizmete girecek olan Ezmoce Köy Evi Arhavi'de açılıyor..

Sevilen Sanatcımız Birol TOPALOĞLU tarafından hizmete girecek olan Ezmoce Köy Evi Arhavide açılıyor..

Pazar Web TV ye  uğrayan  yöremizin sevilen sanatcısı Birol Topaloğlu yakalayınca  kendisini hemen stüdyo ya  soktuk. Stüdyo konuğumuz olan Birol Topaloğlu ile 15 dakika kadar sobet ettik.

 

 

 

Birol Topaloğlu Kimdir:

1965 yılında Suçatı Rize- Pazar da doğmuş olup, Laz asıllı Halk Müziği Sanatçısıdır. 

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan ve bir süre elektronik mühendisliği yaptıktan sonra, amatörce sürdürdüğü müzik çalışmalarını geliştirmiş ve geleneksel Laz müziği yapmak uğruna eğitimini aldığı mesleğinin tamamen bırakmıştır.

 

10 yaşındayken ağabeyinin sayesinde tanıştığı bağlama ile tanışmasına karşın yaşı ilerledikçe geleneksel Laz entrümanları olan tulum ve kemençeyi çalmaya başlamıştır. Otantik Karadeniz müziğini oldukça başarılı yorumlayan Birol Topaloğlu ve ekibi; son birkaç yıldır çeşitli illerde düzenlenen yayla ve bahar şenliklerinde, "barış" konserlerinde bu halk ezgilerini halka sunmaktadırlar.

Bakın neler dedi.

Rüya gibiydi çocukluğum…
akşamları evlerde toplanılır, destan
lar söylenir, horonlar oynanır, masallar anlatılırdı. sis basardı ilkbaharda günlerce, çisesinde ıslanırdık.


kışın gecelerimizi karınbeyazı, yazın ay ışığı aydınlatırdı, şarkılar söylenirdi imecelerde… meltem rüzgarları cevizleri döker, biz yerden toplardık. balıklarla dans ederdik derelerimizde. tıpkı rüya gibi…


yatalak olan büyükannem (didinana), ilkbaharda guguk kuşunun sesini duyduğunda camın perdesini aralayıp; ‘bu yıl da guguk kuşunun sesini duydum’ diyerek her defasında şükrederdi.


annem bahçede çalışırken bitkilerle dertleşir, kuşlarla birlikte ezgiler mırıldanırdı. onun ahırda ineğiyle sohbetini duyar, pişirdiği ekmeğin kokusuyla uyanırdım her sabah.
rüya gibi…

 

kadınlar; horon oynama sevdasına kendilerine köyden uzağa gidecek işler yaratır, böylelikle tenha yerlerde horon oynar, şarkılar söylerlerdi. şenlik gibi geçen imecelere davet edilmeyenler küserdi, işi eğlenceye dönüştürürlerdi... tıpkı rüya gibi…

barışın, hoşgörünün, dayanışmanın hakim olduğu bir dünya özlemi içinde; dedelerimize ağaç kesmek için ormana giderken, yolda diğer ağaçlar ürkmesin diye, baltasını mendille sardıran anlayışın yok olmaması dileğiyle…"

 

SÖYLEŞİ İÇİN TIKLAYIN...

 

 
Tarih       : 05 Temmuz 2022
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!

                     Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | pazargencfm.com | Copyright © 2018                          DJ İstek Paneli Girişi

Facebook Sayfamıza Abone Olmak İçin Tıklayın  | Twitter Sayfamıza Abone Olmak İçin Tıklayın

Facebook ve Twitter Sayfalarımızı Takip Edin En Güncel Haberleri Son Dakika Haberlerini  ilk siz Okuyun.